Kanada Aile Ziyaret Vizesi

Kanada Aile Ziyaret Vizesi

Kanada için vize almak belli prosedürlerin yerine getirilmesi ile mümkün hale geliyor. Bu prosedürler genel olduğu gibi aynı zamanda özel prosedürler de olabiliyor. Kanada’da bulunma amacı bu vizeler için gerekli olan belgelerin özel ve genel olmasını sağlıyor.

Kanada’ya seyahat etmek için talep edilen vizelerden birisi de Kanada aile ziyaret vizesidir. Bu vize için özel işlemlerin başında başvuruyu yapacak kişilerin Kanada’da bulunan yakınları ile ilgili kişisel bilgiler ve Kanada’da oturduklarına dair belgelerdir. Bu belgeler başvuru sahiplerinin Kanada’da oturan yakınları tarafından da verilebiliyor. Aile ziyaretindeki amaç farklı ülkelerde bulunan yakınların belirli zamanlarda bir araya gelmek istemeleri ile ortaya çıkan taleplerdir.

Kanada Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Kanada aile ziyareti için vize talebinde bulunan kişilerin vize talep dilekçelerinde vize talebinin aile ziyareti olduğunu özellikle belirtmeleri gerekiyor. Çünkü konsolosluklar vize taleplerinde en çok vize talebindeki amacın ne olduğuna dikkat ediyorlar.

Vize talep dilekçelerinde vize talep amaçları belirtilmemiş ise konsolosluklar tarafından reddediliyor. Aynı zamanda konsoloslukların talep dilekçesinin yanı sıra istediği tüm belgelerin de zamanında ve tam olarak teslim edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin eksik ya da istenildiği şekilde olmaması taleplerin reddedilmesi için yeterli bir neden olabiliyor. Ancak Kanada aile ziyareti vizesi almak isteyenlerin Kanada konsolosluğundan randevu almaları gerektiğinden boş randevu saati olup olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor. Konsoloslukların yoğun bir çalışma temposu göz önünde bulundurularak Kanada’da Aile ziyareti yapılması istenilen süreden en az 3 ay önce gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada aile ziyareti vizesi almak için öncelikle Kanada Konsolosluğunun internet sitesinde yer alan şartların çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sitede bulunan tüm evraklar düzenli bir şekilde başvuru yapılacak ana kadar hazırlanmalıdır.

Özellikle vize işlemlerinde olumsuz sonuçlar almak istemeyen birçok kişi vize talebi öncesinde danışmanlık hizmetlerinden de yararlanıyorlar. Kanada aile ziyareti vizesi için yapılan başvuruların sonuçları uzun bir süreyi alması nedeni ile evrakların tam ve düzenli olmasına özen gösterilmelidir. Bu konuda konsoloslukla görüşülebilir ve fikir alınabilir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada aile vizesi için başvuru sahiplerinin en üst sırada bulundurması gereken belge pasaportlarıdır. Kanada konsolosluğu pasaportlar konusunda da belli kriterlere dikkat ediyor. Bunlardan ilgi pasaportların 10 yıl ve 10 yıldan daha eski olmaması geliyor. Aynı zamanda pasaportların içerisinde en az iki boş sayfanın bulunması gerekiyor.

Boş sayfa şartının aranmasının nedeni boş sayfalara Kanada aile ziyareti kaşesinin basılmasıdır. Aynı zamanda pasaport üzerinde yer alan fotoğrafın eski olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Pasaportlar için aranan bir diğer önemli şart da pasaportların Kanada aile ziyareti verilmesinden sonraki 3 ay geçerliliğini koruyor olmasıdır.

Pasaporttan sonra gelen en önemli belgelerden birisi de Kanada aile ziyareti vizesi başvuru dilekçesidir. Başvuru dilekçesinin okunaklı ve talebin tam olarak belirtilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Başvuru talep dilekçesinde vize talebi ve amacı özellikle belirtilmelidir. Bu ibarelerin yer almaması dilekçenin işleme alınmayacağı anlamına geliyor. Başvuru talep dilekçesinden sonra önemli olan bir diğer evrak da başvuru formlarıdır. Başvuru formlarında vize talebinde bulunan kişiler ile ilgili kişisel bilgilerin doldurulması isteniyor. Bu bilgilerin özenle ve okunaklı bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Başvuru formlarında başvuru sahipleri hakkında kişisel bilgiler, sosyal ve ekonomik durumları ile ilgili bilgiler, çalışıyorlar ise işleri ile ilgili bilgiler, maaş durumları ile ilgili bilgiler isteniyor. Bunların istinasız düzenli bir şekilde doldurulması gerekiyor. Kanada aile ziyareti vizesi için bir diğer önemli evrak da başvuru sahiplerine ait biometrik fotoğraftır. Bu fotoğrafların en az 2 adet olması gerekiyor. Bazı konsolosluklarda 3 adet istenirken Kanada konsolosluğundan 2 adet isteniyor. Fotoğraflarda dikkat edilecek husus Kanada aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunanların yüzlerinin net bir biçimde görünmesidir. Soluk ya da yırtık fotoğraflar asla kabul edilmiyor. Fotoğrafların eski olmamasına önem verilmelidir. En az 6 aylık fotoğraflar olmasına önem verilmelidir.

Kanada aile ziyareti vizesi için gerekli olan evraklardan birisi de belirlenen Kanada aile ziyareti vizesi ücretlerinin yatırıldığını gösteren belgenin ibraz edilmesidir. Aynı zamanda Kanada aile ziyareti vizesi başvuru sahiplerinin vukuatlı nüfus kayıt örnekleri ve kimlik fotokopileri de sunulması gereken evraklar arasında yer alıyor.

Nüfus kayıt örneğinde ikamet edilen adresin doğru olduğundan emin olunması gerekiyor. Başvuru sahiplerinin seyahat yapmalarına engel bir durumun olmadığını gösteren doktor raporu da başvuru evraklar içerisinde olması gerekiyor.

Kanada Aile Ziyareti Vize Ücreti?

Kanada aile ziyareti vizesi için planlanan ücretleri her yıl Ocak ayında güncelleniyor. Kanada aile ziyareti vizesi Kanada doları üzerinden tahsil ediliyor. Bu vizenin ücreti 290 Kanada doları olarak başvuru sahiplerinden tahsil ediliyor.

Ödeme işleminin yapılmasından sonra ödemenin yapıldığının gösterir belgenin başvuru belgeleri arasında Kanada konsolosluğuna ulaştırılması gerekiyor. Vize ücreti ödenmesine rağmen ödendiğine dair belgenin verilmemesi vize işlemlerinin uzamasına neden oluyor.