kanada ankara büyükelçiliği

Kanada Ankara Büyükelçiliği

Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluk işlerini Kanada Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapabilirler. 2013 tarihinden itibaren vize başvurusu yapacak olan kişiler vize başvurularını bir turizm acentesi aracılığı ile yapmaktadır. Çünkü, Kanada Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan teslim almamaktadır. Bu nedenle, konsolosluk işleri ile ilgili olanlar yalnızca Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne devredilirken, vize işlemleri genellikle bir vize danışmanlık merkezi tarafınca yapılmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği günümüzde Kanada Devleti’ni Türkiye Devleti sınırları içerisinde temsil eden en yüksek ve yetkili kurum olarak bilinmektedir. Kanada Büyükelçiliği, Kanada ülkesini Türkiye’de temsil etmektedir. Bu nedenle, iki ülke arasında gerçekleşen herhangi bir durumda Büyükelçilik devreye girmektedir. Ayrıca, Kanada Büyükelçiliği Türkiye’de yaşamını sürdüren Kanada vatandaşlarının tüm evlenme, doğum ya da ölüm gibi nüfus işlemlerini yapmaktadır. Bunların yanı sıra iki ülke arasında ticari işlemler de yine Kanada Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Kanada ülkesine gitmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik durumda bulunan diğer ülke vatandaşları vize işlemleri 2013 yılından önce Kanada Büyükelçiliği tarafından yürütülmekteydi. Fakat, 2013 Haziran ayından itibaren bu durum değiştirilerek, vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemeye başlandı.

Vize için müracaat edecek olan kişiler vize işlemlerini öncelikli olarak bir vize danışmanlık merkezine iletmek durumundadır. Daha önceleri ise vize işlemleri için gerekli olan belgeler hazırlanarak, randevu sistemi ile büyükelçilikten randevu almak yeterli olabiliyordu. Özellikle, Kanada Büyükelçiliği üzerinde biriken yükü azaltmak amacı ile vize işlemleri artık turizm acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Kanada ülkesi için vize müracaatı yapmak isteyen kişileri, Kanada Geçici Oturum Vizesi ile ilk olarak başvurularını yapmaktadır. Yani, büyükelçilik ya da Konsolosluk müracaat yapan kişilere Kanada Geçici Oturum Vize vermektedir. Kanada Büyükelçiliği Kanada Geçici Oturum vize başvurularını, 2013 yılından itibaren doğrudan teslim almaz.

Kanada Büyükelçiliği vize başvurularını yalnızca müracaat edilebilen ilgili merkezlerden alarak, vize değerlendirmesi yapar. Yani, vize işlemleri için yetki verilmiş olan merkezler aracılığı ile vize başvurularını kabul etmektedir. Kanada vize başvurularını doğru şekilde koordine eden vize danışmanlık merkezleri, Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurularının idari takibini de yapmaktadır. Bu işlemlerin sonrasında vize değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri yalnızca konsolosluk ve büyükelçiliğin görevidir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada Ankara Büyükelçiliği vize işlemlerinde randevu ile işlemleri kabul etmektedir. Bu sebeple, vize müracaatında bulunacak kişiler mutlaka işlemlerini yaptırmadan ve büyükelçiliğe gitmeden önce randevu sistemine göre hareket etmelidir. Büyükelçilik ya da Konsolosluk işlemlerinde ilgili randevu alma numaralarını arayarak, işlemleriniz için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Randevu alarak işlemler daha hızlı ve kısa sürede çözülmektedir. Aynı uygulamayı vize danışmanlık merkezleri için de yapabilirsiniz. En azından vize işlemlerinin daha kolay çözülebilmesi için randevu sisteminden faydalanabilirsiniz. Özellikle, Büyükelçilik ya da Konsolosluktan randevu alacaksanız iletişim numaralarını kullanmak sizin için daha avantajlı olur. Aksi halde vize müracaatlarında olduğundan fazla zaman kaybedebilirsiniz.

Kanada Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu iletişim numaralarını büyükelçiliğin web sitesi üzerinde bulabilirsiniz. Yalnızca vize işlemleri için değil ayrıca diğer vatandaşlık ya da ticari işlemler için de yine randevu sistemi ile hareket edebilirsiniz.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği vize müracaatlarında vize işlemleri için harç bedellerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle vize müracaatı yapmak için öncelikle ilgili merkezlere online olarak vize harç bedelini yatırmanız gerekir. Kanada vizesi ücreti genel olarak iki çeşide ayrılır. Turistik bir gezi yapacaksanız turistler için belirlenen vize türüne göre harç bedelini yatırmanız gerekir.

Turistik Kanada Vizesi harç bedeli 185 Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Bu ücretler her yıl değişebilmektedir. Ayrıca, turistik Kanada vizesi yalnızca Kanada ülkesine 6 aydan daha kısa olarak gidecek kişilerin alabileceği vize türüdür. Kanada ülkesi için alınabilecek diğer bir vize çeşidi ise eğitim vizesidir. Yani, öğrenciler için verilen Kanada vizesi farklı bir ücrete tabiidir. Öğrenciler için ödenmesi gereken vize ücreti ise 235 Kanada Dolarıdır. Bu vize ücretlerine başka bir bedel dahil değildir. Yani evrak bedelleri bu vize harcına dahil edilmez.

Vize başvurusu yapmak için vize harçlarını vize türüne göre yatırmak gerekir. Harç bedelini yatırmayan kişiler vize müracaatında da bulunamazlar. Vize müracaatlarının ve vize işlemlerinin doğru şekilde yapılması için mutlaka seyahat türüne göre doğru vize türüne harç bedeli ödenmelidir. Harç bedelleri vize işlemlerinden sonra geri alınamaz ya da iptal edilemez. Yani, vize değerlendirmesinin olumsuz olması vize harç bedellerini geri almanızı sağlamaz.

Harç bedellerinin doğru işleme olanak vermesi için vize süreçlerinin de doğru şekilde yapılması gerekir. Tüm bunların yanı sıra vize harç ücretleri mutlaka Konsolosluk ya da Büyükelçiliğin belirttiği merkezlere yapılmalıdır. İşlemler genel olarak online şekilde yapılmakta ve vize süreci online olarak takip edilmektedir.