Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Fahri Kanada Konsoloslukları için karar mekanizması konumundadır. Schengen vizesi başvuruları genellikle fahri konsolosluklara yapılırken İstanbul, Türkiye’nin bütün illerinden gelen vize başvurularını kabul etmektedir.

Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları vize çeşidi ne olursa olsun İstanbul başkonsolosluğuna başvuru yapma hakkına sahiptir. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada uyruklu vatandaşların resmi evrak işlemlerini yapmakla da yükümlüdür.

Tüm işlemler ve vize başvuruları randevu ile yürütülmektedir. Konsolosluk vize başvuruları konusunda belli kriterler sunmaktadır. Evrakların eksiksiz olarak tamamlanması, ülkeye giriş için herhangi bir mani olmaması ve gelirin yeterli olması halinde vize başvuruları genellikle kabul edilmektedir. Vize başvurusunun reddi halinde yeniden başvuru yapılabilir.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Vize başvurusunu Kanada İstanbul Büyükelçiliği’ne yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle vize başvuru formunu doğru bilgilere doldurmak zorundadır. İsim ve soy isim belirtirken iki ismi olanlar ikisini birlikte belirtmek zorundadır. Ayrıca ince detaylara da dikkat etmek büyük önem taşıyor. Birçok vatandaş vize başvurusu için genellikle danışmanlık firmalarıyla anlaşmayı tercih ediyorlar.

Özellikle ilk defa vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar danışmanlık firmalarının deneyiminden faydalanmaktadır. Böylece vize reddi ihtimalini oldukça alt sınırlara düşürmektedirler. Bireysel olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ise gerekli kriterlere dikkat ederek başvuru yapmalıdır. Başvuru formunun dışında kimlik fotokopisi ve pasaport talep edilmektedir. Bu belgelerin özellikle üzerindeki fotoğrafların güncel olması büyük önem taşıyor.

Kanada’da vize başvurularında biometrik evraklara önem veren ülkelerden biridir. Ülkenin güvenliği ve kaçak girişlerin önlenmesi açısından bu durum gereklilik taşır. Pasaport üzerinde visa damgası bulunmayan vatandaşlardan biometrik evraklar talep edilmektedir. Parmak izi, biometrik fotoğraf, elektronik imza gibi işlemler biometrik aşamaya girmektedir. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu maddi yeterliliğe de dikkat etmektedir.

Maddi gücü ülkede ikamet etmeye yeterli düzeyde olan vatandaşlar kabul edilmektedir. Bu sebeple son 3 aya dair kart dökümü genellikle talep edilir. Vatandaşların başvuru yaptığı vize çeşidine göre ekstra farklı evraklar da talep edilebilir. Örneğin, seyahat sebebi aile ziyareti ise aile bağlarını belirten evraklar istenebilir.

Evraklar doğru ve eksiksiz tamamlandıktan sonra vize başvurusu kısa süre içinde kabul edilecektir. Evrakların eksik olması halinde vize reddi gelebilir. Vatandaşlar bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir. Evrakları tamamlayıp İstanbul Başkonsolosluğuna yeniden başvuruda bulunmak mümkündür.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada İstanbul Büyükelçiliği yoğun olarak çalışmakta olan Türkiye’de Ankara’dan sonra ikinci resmi kurum niteliğindedir. Bu yoğunluk sebebiyle evrakların tamamlanması ve onaylanması zaman alabilir. Bu durumu önlemek adına randevu sistemi ile çalışılır. Konsolosluğu arayarak randevu talebinde bulunan vatandaşlar randevu günü ve saatinde konsoloslukta olmaya özen göstermelidir.

Randevu saatinde başvuru formunu doldurarak ve evrakları tamamlayarak gitmek ise işlemlerin daha hızlı halledilmesini sağlayacaktır. Randevular genellikle iletişime geçerek sağlanmaktadır. Bireysel olarak randevu talebinde bulunabileceği gibi danışmanlık firmaları aracılığıyla da işlemlerin tamamlanmasını sağlamak mümkündür.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Her geçen gün milyonlarca vatandaş farklı sebeplerden dolayı Kanada’ya ziyarete gitmek istemektedir. Kısa süreli seyahat planı yapanlar, uzun süreli planlar yapanlar, eğitim için gidenler, sadece aile ziyareti için gidenler bunlardan sadece bazılarıdır. Kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin Kanada sınırlarında ikamet etmek amacıyla harç ödemek zorunluluktur. Bu harç başvurudan hemen sonra ödenmekle birlikte vize ücreti olarak değerlendirilmektedir.

Vize ücretleri İstanbul Kanada Başkonsolosluğu tarafından belirlenir. İstanbul Kanada Başkonsolosluğu her konuda karar mercii konumundadır. Vize ücretlerinin belirlenmesi konusunda da bu rolünü üstlenir. Ücretler ise vize çeşidine göre değişiklik arz etmektedir. Ücretler belirlenirken oturma süresi öncelikle göz önünde bulundurulan husustur.

Kısa süreli olarak vize talep eden vatandaş bu süreyi uzatmaya karar verdiği anda yeniden harç ödemek zorundadır. Uzun süreli oturma izni talep eden vatandaşların ücretleri de tamamen farklıdır. Ayrıca vizenin çeşidi de bu konuda belirleyici unsurdur. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemlerinde ücret talep etmemektedir. Ancak biometrik vize gerektiği durumlarda bu evraklar belli bir maliyet gerektirdiğinden ücretlidir.

Harç olarak adlandırılan vize ücretlerine yardım alınan danışmanlık firması ücretleri ise dahil değildir. Danışmanlık firmasının ücreti firmanın bizzat kendisi ile konuşulmalıdır.