kanada turistik vize

Kanada Turistik Vize

Kanada’ya seyahat yapmak için bir takım vize işlemleri yapmak gerekiyor. Bu işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirilmesi için de Kanada Başkonsolosluğunun vize ile ilgili şartlarının çok iyi bir şekilde bilinmesi ve istenilen hususların tam olarak yapılması gerekiyor.

Kanada turistik vize işlemleri için öncelikle konsolosluğun çalışma yoğunluğunun takip edilmesi gerekiyor. Çünkü konsoloslukların yoğun çalışması ve ekstra belge isteme gibi durumları nedeni ile yapılan başvurulara verilecek olan sürelerin uzaması gibi durumlar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle Kanada turist vize başvurusu için genel ve detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Şartlarından herhangi birisinin eksik ya da istenilen şekilde olmaması durumunda Kanada Başkonsolosluğu Kanada turist vize işlemlerini onaylamadan reddedebiliyor.

Kanada Turistik Vize İşlemleri

Kanada turist vizesi için başvuru şartlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Başvuru şartlarında yer alan evrakların tamamlanması işleminden sonra evraklar Kanada Konsolosluğuna bizzat ya da kargo yolu ile gönderilmesi gerekiyor.

Konsolosluğa gönderilen evraklar konsolosluk yetkilileri tarafından incelenerek eksik ya da şartlara uymayan hususlar var ise bu durumlar yazı ile bildiriliyor. Yazı ile bildirilmesinin yanı sıra o zamanki yapılan başvuru da aynı zamanda reddediliyor. Ancak reddedilme gerekçesi yazı ile belirtildiği için bir sonraki başvuruda Kanada turist vizesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de öğrenilmiş oluyor.

Kanada Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Turistik vizesi için başvuru şartlarını belirten listeler Kanada Başkonsolosluğunun internet sitesinde yer alıyor. Bu evrakların temin edilmesi ile birlikte başvuru yapılabiliyor. Başvuru işlemleri sonrasında Kanada başkonsolosluğu başvuru sahipleri için belli bir mülakat düzenliyor. Bu mülakatta başvuru sahiplerinin Kanada’ya neden turistik ziyaret yapmak istediklerini oldukça net bir şekilde ifade etmeleri gerekiyor. Burada yapılan mülakatta başvuru sahiplerinin inandırıcı ve samimi olmaları oldukça önemlidir.

Konsolosluk başvuru sahipleri ile mülakat yaptıktan sonra başvuru sahiplerinin sosyal ve ekonomik durumları ile ilgili araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların neticesinde ise Kanada Turist vizesi verip vermeyeceğine karar veriyor. Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 1 ay gibi bir zaman diliminde gerçekleşiyor.

Pasaportun 10 yıldan daha eski olmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaportun seyahatin bitiminden itibaren 3 ay kullanım süresinin olmasına dikkat edilmelidir. Vize işlemleri için bir diğer önemli evrak ise Kanada turistik vize başvuru formudur. Başvuru formunun eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Kanada Turistik Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada turistik vizesi alabilmek için birtakım evrakların tam olması gerekiyor. Bu evrakların başında pasaport geliyor. Pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekiyor. Bunun nedeni her iki sayfaya da turistik vize damgasının vurulması için. Pasaportun çok eski ve yıpranmış olmaması gerekiyor.

Başvuru formunun Kanada Başkonsolosluğundan temin edilmesi gerekiyor. Bir diğer önemli evrak ise başvuru sahiplerine ait biometrik fotoğraflardır. Biometrik fotoğraflarda da dikkat edilmesi gereken önemli nokta iki adet 35×45 mm ebatlarında olmasıdır. Aynı zamanda biometrik fotoğrafların başvuru sahibinin son halini gösterir olmasına da önemle dikkat edilmesi gerekiyor. Kanada turistik vize başvurusu için olmazsa olmaz evraklardan birisi de vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde başvuru sahibinin mutlaka açık adresi eksiksiz bir şekilde yazılı olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda kimliklerinin de önlü ve arkalı suretlerinin ibraz edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda konsolosluk için önemli olan belgelerden birisi de kişinin ekonomik durumunu gösteren belgelerdir.

Bu belgeler başvuru sahibi çalıştığı iş yerinden alacağı bordro örneği olabiliyor. Bu belgelerin imzalı ve iş yeri yetkilisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmasına dikkat edilmelidir. Finansal konular ile ilgili başvuru sahibinin son 3 aylık banka hareketlerini gösteren belge de ibraz edilmesi gerekiyor.

Kanada turistik vize başvuru belgelerinden birisi de Kanada turistik vize talep dilekçesidir. Bu dilekçede başvuru sahiplerinin Kanada için neden vize talebinde bulunduğunu net bir şekilde belirtmeleri gerekiyor. Aynı zamanda dilekçede başvuru yapanın meslek bilgileri, aylık net geliri, çalıştığı kurumdaki görev bilgileri gibi bilgilerin de yazılması gerekiyor. Eğer ki Kanada turistik vize alacak olan kişi bir işveren ise şirketin antetli kağıdına dilekçe içeriğinde belli bilgilerin doldurulması ve yazılması gerekiyor. Aynı zamanda iş yeri sahibi olduğunu gösterir ticaret unvan evrakları da dilekçe ekinde ibraz edilmelidir.

Eğer ki başvuru yapacak olan kişi emekli ise talep dilekçesine emekli olduğunu emekli sicil numarasını ve diğer hususları net bir şekilde belirtmelidir. Aynı zamanda aylık emekli gelirini de aynı dilekçe içinde belirtilmesi gerekiyor. Kanada turist vizesi alacak olan kişi eğer memur ise çalışmış olduğu devlete bağlı kurumun üst yazı ile talep dilekçesini konsolosluğa sunmalıdır.

Kanada Turistik Vize Ücretleri

Kanada turistik vize ücretleri yetişkin ve öğrenciler için değişiklik gösteriyor. Yetişkinler için 185 Kanada doları olurken öğrenciler için ise 235 Kanada doları olarak belirlenmiş durumda.