kanada vize başvuru formu

Kanada Vize Başvuru Formu

Kanada vize başvuru formu Kanada ülkesine gitmek isteyen vatandaşlardan istenilen öncelikli belgelerden birisidir. Bu form Kanada konsolosluğu tarafından hazırlanmaktadır. Formu konsolosluktan ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan bir kurumdan temin edebilirsiniz. Kanada vize başvuru formu vize başvurusu yapacak olan kişilerden bilgi alınmasını sağlar. Bu amaçla vize başvurusu yapacak olan kişiler de formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalıdır. Vize başvuru formunu doldurmayan kişiler herhangi bir vize türüne başvuru yapamazlar.

Kanada Vize Başvuru Formu Hakkında

Kanada vize başvuru formu kesinlikle başvuru yapan kişi hakkında eksiksiz ve gerçek bilgileri içermelidir. Çünkü, Kanada Konsolosluğu form sayesinde vize başvurusu yapan kişi hakkında detaylı bilgiye ulaşmaktadır. Aksi bir durum olduğunda vize başvurusu Kanada Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Ayrıca, vize başvuru formu ile beraber verilen diğer belgelerin de başvuru formu ile birbirini desteklemesi gerekir. Kanada vizesi için kullanılan başvuru formu tamamen uluslararası prosedür ile hazırlanmış olup, vize başvurularında kullanılan resmi bir belge niteliğindedir. Bu sebeplerden dolayı form amacına uygun şekilde doldurulmalıdır.

Belge üzerinde herhangi bir sahtecilik yapılmamalıdır. Aksi durumda yapılan işlemler suç niteliği taşıyacaktır. Vize başvuru formunda konsolosluğa iletilecek olan asılsız ve eksik olan bilgiler vize başvurusunun tamamen boşa gitmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir suç unsuru tespit edildiğinde kişilerin ceza almasına da yol açacaktır. Bu nedenle yalnızca doğru bilgiler ile başvuru formu doldurulmalıdır.

Vize başvuru formu yalnızca başvuru yapan kişiler hakkında bilgi vermez. Ayrıca, Kanada vize başvuru formu doldurulduğu sürece bazı şartları da kabul etmiş olursunuz. Özellikle başvuru formu imzalandığı sürece ülkede kalıcı olmadığınız ve vize sonrasında ülkeyi terk edeceğinizi kabul etmiş olursunuz. Bu açıdan başvuru formu bir anlaşma niteliği de taşımaktadır.

Kanada Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kanada vize başvuru formu iki farklı şekilde doldurulmalıdır. İlk olarak İngilizce daha sonra da Türkçe dillerde başvuru formu doldurulur. Kanada vize başvuru formu doldururken mutlaka tükenmez kalem kullanmalısınız. Ayrıca, yazıların tamamı okunaklı yazılmalı ve büyük harf ile form doldurmalıdır. Formda belirtilen tüm bilgilerin doğru olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca, bilgiler mutlaka diğer evrakları da destekler nitelikte olmalıdır.

Başvuru formuna ayrıca konsolosluk tarafından belirlenen ölçülerde fotoğraf da eklenmelidir. Bu ölçüler genellikle 35×45 mm ölçüleridir. Başvuru formunda bu ölçülerden oluşan bir biometrik fotoğraf mutlaka ilgili fotoğraf kutucuğuna yapıştırılmalıdır. Gerekli bilgilerin ardından bilgileri onayladığınıza dair imza da atmanız gerekir.

Özellikle formunun en alt kısmında ki bölüme kendi imzanızı atarak başvuru formunu onaylayabilirsiniz. Başvuru formunda atılan imza da oldukça önemlidir. Çünkü, atılan imza mutlaka pasaportta yer alan imza ile aynı olmalıdır. Kanada Konsolosluğu bu duruma ayrıca dikkat edecektir. Bu nedenle imzaların aynı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Kanada Vize Başvuru Formu Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanada vize başvuru formu asıl olarak 3 farklı form ve kılavuzundan oluşur. Özellikle vize başvuru formundan bir çıktı alınacaksa mutlaka çıktı üzerindeki elektronik barkodların okunaklı şekilde kılavuzlarda görünmesi gerekir. Kanada vize başvuru formu 1. Kılavuz içerisinde vize başvurusu yapan kişi hakkında kimlik ve kişisel bilgiler yer almaktadır. Özellikle pasaport bilgileri ile adres bilgileri bu kılavuzun içeriğinde yer alır.

Kişisel bilgiler olduğu için bu kılavuzun çok dikkatli şekilde doldurulması gerekir. Formda yapılan yanlışlar vize başvurusu yapan kişiyi ilgilendirir. Bu nedenle yanlış ya da eksik bilgi nedeniyle vize başvurusu reddedilirse kişi imzasını atarak bu şartı kabul etmiş olur. Kişisel bilgiler olduğu için bu kılavuzun çok dikkatli şekilde doldurulması gerekir.

Formda yapılan yanlışlar vize başvurusu yapan kişiyi ilgilendirir. Bu nedenle yanlış ya da eksik bilgi nedeniyle vize başvurusu reddedilirse kişi imzasını atarak bu şartı kabul etmiş olur. Kanada başvuru formunun son kılavuzunda ise kişinin 5 yıl içesinde gitmiş olduğu tüm ülkeler maddeler halinde yazılmalıdır. Ayrıca, ziyaret edilen ülkelere gidiş yılları da forma eklenmelidir.

Türk vatandaşlarından ayrıca askerlikle ilgili bazı detaylar da istenir. Bu bilgilerin tamamına doğru ve eksiksiz olarak cevap verilmesi çok önemlidir. Aksi durumlar tespit edildiği takdirde vize başvurusu yanabilir ya da suç işlemiş kabul edilebilirsiniz. Bu nedenle, bilgileri mutlaka kontrol ederek işlemlere başlamalısınız.