Kanada Vizesi

Kanada Vizesi

Kanada ülkesine gitmek isteyen Umuma Mahsus yani Bordo pasaport, Hizmet yani Gri Pasaportu, Diplomatik yani Siyah Pasaport ve Hususi yani Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları Kanada Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Kanada ülkesine kısa süreli seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Konsolosluk tarafından yetki verilmiş kurumlar aracılığıyla yapabilirler. Kanada ülkesine gidecek olan kişiler yapacakları seyahatin türüne göre farklı vize türlerine başvuru yapabilirler. Örneğin; seyahat amacıyla Kanada’ya gidecek kişiler Kanada Turistik Ziyaret Vizesi için başvuru yapmaları gerekir.

Kanada Vize İşlemleri

Türkiye vatandaşları hamili oldukları pasaport türüne göre Kanada seyahatleri için öncelikli olarak Kanada vizesi ile ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Kanada vizesinde yapılacak işlemler vize türüne göre değişir. Bu nedenle, vize başvurularından önce seyahat amacı ve doğrultusuna göre gerekli işlemlere başlamak gerekir.

Kanada ülkesi için vize alacak kişiler işlemlerin daha kolay şekilde halledilmesi için en geç 1 ay önceden vize başvurularını yapmaları gerekir. Vize sürecindeki değerlendirme ve başvuru evraklarının tamamlanması için gerekli süre 1 ay kadar sürmektedir. Kanada vizesi için başvuru yapacak kişilerin pasaport geçerlilik süreleri vize başvurusundan itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, Kanada vize işlemleri için kişinin pasaportu 10 yıldan daha eski olmamalıdır.

Pasaportların eski ve yırtılmış durumda olması da vize başvurusunun olumsuz etkilenmesine neden olur. Tüm bunların yanı sıra pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfanın da bulunması gereklidir.

Kanada Turistik Vize

Kanada ülkesine seyahat amaçlı gidecek kişilerin başvurması gereken vize türü Kanada turistik vizesidir. Turistik vize alabilmek için pasaport sahibi kişiler öncelikle Kanada Konsolosluğuna giderek, konsolosluk tarafından istenilen tüm belgeleri hazır hale getirmelidir. Evraklarda bir eksiklik olması durumunda vize başvurusu olumsuz olarak değerlendirilir.

Kanada ülkesine kültürel amaçla seyahat edecek olan kişiler konsolosluk dışında vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı ile de yapabilirler. Özellikle vize danışmanlık merkezleri bu amaca uygun olarak kişiler için gerekli vize işlemlerini tamamlamaktadır.

Kanada Ticari Vize

Kanada’ya iş veya yatırım için gidecek kişilerin alması gereken vize ise Kanada ticari vizesidir. Ticari vize işlemleri için kişilerin parmak izi vermek amacıyla Kanada Konsolosluğuna gitmeleri gerekmez. Kanada ticari vizesine başvuru yapan kişiler öncelikle belgelerin arasına vize başvuru formunu eklemeleri gerekir.

Başvuru formunda eksik ya da yanıltıcı bir bilgi bulunmamalıdır. Ticari vize başvurusunda istenilen evraklar diğer vize türlerinde istenilen evraklara benzerdir. Yalnızca ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularında iş durumlarını da göstermelidir. Kişiler emekli ise emekli olduklarını, memursa memur olduklarını bir belge ile belgelemelidir.

Kanada Aile Ziyaret Vizesi

Kanada’ya ziyaret amaçlı gidecek kişiler ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri ülkeye gitmek için aile ziyareti vizesi almaları gerekir. Kanada ülkesinde bulunan aile bireylerini, arkadaşını ya da akrabasını görmek için ülkeye giden kişiler vize başvurularında vize türü olarak Aile Ziyaret vizesini seçmelidir. Kanada ülkesine aile ziyaret vizesi almak isteyen kişiler Kanada’da bulunan aile yakınından davet mektubu talep ederek, bu mektubu Kanada Konsolosluğuna ibraz etmeleri gerekir. Bu şekilde aile ziyaret vizesi de daha kolay alınacaktır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi

Kanada ülkesine üniversite okumak, eğitim almak ya da dil öğrenmek için gidecek olan kişilerin başvurması gereken vize türü öğrenci eğitim vizesidir. Bu vizeyi almak için başvuru yapan kişilerin öncelikli olarak belirli seviyede yabancı dil eğitimine sahip olmaları gerekir.

Türkiye’de gördükleri eğitimi gösterir belgeler ile beraber vize başvurusu yapabilirler. Öğrenciler ayrıca, vize işlemlerini kolaylaştırmak için vize danışmanlık merkezlerine de müracaat edebilirler. Bu süreçte öğrencilerden istenilen tüm belgeler eksiksiz olarak tamamlanmalı ve ilgili merkeze ibraz edilmelidir. Öğrencinin Kanada ülkesinde eğitim almasını engelleyecek bir durum olmadıkça vize başvuruları ortalama 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vize Başvuru Formu

Kanada vize işlemlerinde en önemli evraklardan birisi vize başvuru formudur. Vize başvuru formu özellikle vize işlemlerini online olarak yapmak isteyen kişilerin web sitesi üzerinden ulaşabileceği bir formdur. Bu form konsolosluğun vize işlemlerini tamamlaması için gerekli belgelerden birisidir. Vize başvurusu yapacak kişiler formda bulunan alanları doldurmalı, bilgilerde herhangi bir eksik ya da yanıltıcı duruma izin vermemelidir.

Başvuru formunda belirtilen bilgiler doğrultusunda konsolosluk kişi hakkında bilgi edinir ve vize sürecini değerlendirmeye başlar. Vize başvuru formuna erişmek için konsolosluğun sayfasından başvuru formlarını alabilirsiniz. Form okunaklı bir şekilde, tükenmez kalem ile doldurulmalı ve vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Kanada Vize Ücretleri

Kanada vizesi için harç bedelleri ikiye ayrılır. İlk olarak ülkeye turistik amaçlı yapılan gezilerde alınan harç ücreti 185 Kanada Dolarıdır. Diğer harç bedeli ise öğrenciler için alınır. Bu harç bedeli ise 235 Kanada Doları kadardır. Harç bedelleri her yıl yenilenmekte olup, harç bedelinden hariç alınan ücretler harç bedeline dahil edilmemektedir.